Ural


Ural jest łańcuchem górskim znajdującym się na obszarze Rosji, wzdłuż którego przebiega umowna granica pomiędzy Europą a Azją. Ural to łańcuch górski o rozciągłości południkowej – biegnie od Morza Karskiego do odcinka środkowego rzeki Ural na południu – nieopodal granicy Rosji z Kazachstanem. Długość tego łańcucha górskiego wynosi około 2100 km, a szerokość waha się pomiędzy 40–150 km.
Najwyższy szczyt to Narodnaja, która osiąga wysokość 1895 m n.p.m.Ural dzieli się na następujące strefy: Ural Polarny, Ural Subpolarny, Ural Północny, Ural Środkowy, Ural Południowy. Ural to górotwór fałdowy pochodzenia hercyńskiego. Jest jednym z najstarszych łańcuchów górskich na świecie. Liczą około 250 – 300 mln lat.
Na Uralu występują liczne złoża mineralne. To bogactwo surowców mineralnych sprawiło, że Ural stał się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Rosji.
Warunki klimatyczne Uralu za względu jego na duże rozciągnięcie południkowe są bardzo zróżnicowane. W północnej części panuje klimat subpolarny, zaś na południu umiarkowany. Ponadto różne warunki klimatyczne są po zachodniej i wschodniej stronie tego łańcucha górskiego, co z kolei wiąże się z dominacją zachodnich wiatrów, które niosą wilgoć. Ma to też wpływ na grubość pokrywy śnieżnej oraz na wilgotność i zachmurzenie – wszystko większe po stronie zachodniej. W zimie często obserwuje się inwersję termiczną – w wyższych partiach temperatura jest nierzadko wyższa, aniżeli w niższych.


Galeria

Rzeka Belaya, góry Ural.

Ural Subpolarny wiosną.

Góra Kruglitsa, Taganay

Biełucha, najwyższy szczyt gór Ałtaj